#401 Aș schimba examenele. Profesorii și părinții înțeleg asta
- RăzvanC

- acum 4 ore
- 1 min de citit
Aș schimba complet examenele de clasa a VIII-a și de clasa a XII-a. Profesorii și părinții înțeleg cel mai bine de ce, iar eu voi explica mai jos.
Au condensat 4 ani de gimnaziu și 4 ani de liceu într-un examen de 2, respectiv 3 ore. One shot, one opportunity.
Dacă un elev învață foarte bine timp de 4 ani, dar în ziua examenului nu se simte bine, poate se blochează din cauza emoțiilor sau pățește altceva, o dă în bară, iar asta îi poate influența următorii 4 ani.
Presiunea este enormă. Și nu are sens.
Eu i-aș pune pe elevi să dea o teză unică la fiecare materie, la sfârșitul fiecărui an, iar apoi aș face media aritmetică a acestor teze împreună cu media generală. Așa, presiunea nu ar mai fi concentrată pe un singur examen.
În plus, în felul acesta, notele ar reflecta mult mai bine cunoștințele reale ale elevilor.
Tu ce părere ai? Crezi că este o idee bună?
.png)
.png)
Comentarii