!-- Google tag (gtag.js) -->
top of page

#32 Nu-ți demotiva copilul așa!

  • Poza scriitorului: RăzvanC
    RăzvanC
  • 5 iul. 2022
  • 1 min de citit

Actualizată în: 16 aug. 2022

Unii părinți au așteptări foarte mari de la copil. E bine să ai așteptări și să-ți împingi copilul de la spate, dar de la un punct încolo copilul se simte presat.


A luat nota 6 la test la mate, părintele este supărat, copilul este demotivat. Trece timpul, copilul se apucă de pregătire individuală, învață mai bine, vine din nou testul, de data asta ia nota 8. Ce face părintele? Îi spune: “De ce ai luat doar 8 și nu mai mult? Te-am dat la meditații ca să iei doar nota 8?” Ce face copilul? Se demoralizează și mai tare. Problema? Dintr-o stare de nervi, demotivare și neîncredere, copilul nu poate învăța. Nu mai poate avea performanță.


Oricât de jos ar fi copilul tău acum la o materie, laudă-i munca și progresul. Este un succes să treacă de la nota 6 la nota 8, dar dacă tu îi arăți nemulțumire continuă, el va zice în mintea lui: “Ce rost mai are să-mi dau silința? Nu o s-o pot niciodată mulțumi pe mama.”


Eu sunt Răzvan Cojocaru, trainer de dezvoltare personală pentru adolescenți, și te invit să intri pe site și să vezi toate programele noastre pentru adolescenți.


 
 
 

Postări recente

Afișează-le pe toate
#400 Îl oblig să facă teme suplimentare sau nu?

Din seria ÎNTREBĂRI DE LA PĂRINȚI Doamna Mariana are un băiat de 12 ani, Andi. Andi învață bine la școală. Totuși, mama lui m-a întrebat: „Cum fac să abordez discuția despre teme fără să pun presiune

 
 
 
#399 Dimineața examenului: ce simți tu, ce simte el

Am observat ceva de-a lungul anilor în care am lucrat cu copii. În dimineața examenului, ei nu pleacă de acasă doar cu ghiozdanul și cu tot ce au învățat. Ei pleacă și cu starea părintelui. Dacă acasă

 
 
 

Comentarii


A1. Principal Logo (Colored).png
bottom of page