!-- Google tag (gtag.js) -->
top of page

Care este diferența dintre un adolescent bun și unul mediocru?

  • Poza scriitorului: RăzvanC
    RăzvanC
  • 23 iun. 2020
  • 1 min de citit

Probabil că și tu, ca părinte, îți dorești un copil care să ajungă ”cineva”, cu alte cuvinte să aibe succes în ceea ce va face. Dar de ce unii dintre ei reușesc iar unii rămân la coada clasamentului?


Lucrez cu adolescenți de câțiva ani și am vazut foarte multe tipuri: îndrăzneți, timizi, emotivi, obraznici, deștepți, înceți, cu capul în nori, inteligenți, cuminți, ascultători, reticienți sau entuziaști.


De obicei adolescenții sunt evaluați după notele de la școală. Dacă are 9 și 10 e considerat un copil bun. Dacă are 6,7,8 e considerat un copil mediocru, ceea ce nu e neaapărat adevărat.


Ce este într-adevăr adevărat este că din sutele de adolescenți cu care am stat de vorbă, adolescenții buni, răsăriți, inteligenți sunt aceia în care s-a investit constant: cursuri, tabere, excursii, sport, muzică, teatru, dezvoltare personală, etc.


Și observați că nu am enumerat cunoștințele de la școală. Această investiție în educație non-formală, extra-școlară, formează adolescentului abilități necesare în viața de zi cu zi: socializare, comunicare cu persoane noi, curaj în forțele proprii, încredere în sine, etc.


Așa că, drumul către succes este redat adolescentului, de către părinte, prin toate activitățile extra-școlare la care îl înscrie...


sau


...lasă-l în spatele blocului sau în mall cu prietenii și vezi care va fi rezultatul la 18 ani.



Distribuie acest articol pentru a ajunge la cât mai mulți părinți!

Urmărește-ne pe FACEBOOK.

Urmărește-ne pe INSTAGRAM.

Subscribe pe YOUTUBE.

Înscrie-ți adolescentul pentru a deveni EROU.


 
 
 

Postări recente

Afișează-le pe toate
#400 Îl oblig să facă teme suplimentare sau nu?

Din seria ÎNTREBĂRI DE LA PĂRINȚI Doamna Mariana are un băiat de 12 ani, Andi. Andi învață bine la școală. Totuși, mama lui m-a întrebat: „Cum fac să abordez discuția despre teme fără să pun presiune

 
 
 
#399 Dimineața examenului: ce simți tu, ce simte el

Am observat ceva de-a lungul anilor în care am lucrat cu copii. În dimineața examenului, ei nu pleacă de acasă doar cu ghiozdanul și cu tot ce au învățat. Ei pleacă și cu starea părintelui. Dacă acasă

 
 
 

Comentarii


A1. Principal Logo (Colored).png
bottom of page