!-- Google tag (gtag.js) -->
top of page

#83 Copilul meu învață mult, dar ia note mici

  • Poza scriitorului: RăzvanC
    RăzvanC
  • 12 ian. 2023
  • 1 min de citit

Degeaba învață copilul mult dacă nu reușește să-și stăpânească stresul și emoțiile când trebuie să arate ce a învățat.


Eu sunt Răzvan Cojocaru, trainer de dezvoltare personală pentru adolescenți, și întâlnesc în fiecare lună sute de copii și de părinți. Mulți părinți îmi spun: „Copilul meu face teme toată ziua, sunt sigur că învață, dar când dă test, ia 8.”


Da, pentru că performanța este formată din ceea ce înveți, adică inteligența rațională, și felul în care prezinți ceea ce înveți, adică inteligența emoțională.


În școală copiilor le este antrenată inteligența rațională, dar inteligența emoțională (capacitatea de a fi calmi, de a relaționa cu colegii, de prezenta un proiect fără frică și stres) este neglijată total.


Pentru ca al tău copil să aibă rezultate pe măsura timpului petrecut ca să învețe, trebuie să-l sprijini să-și dezvolte și inteligența emoțională.


Dacă vrei ca al tău copil să facă parte dintr-o comunitate de adolescenți pasionați de educație și performanță, intră pe www.eroul.ro și vezi detalii despre Trezește EROUL din tine!, cel mai complex curs de dezvoltare personală pentru adolescenți din România.

 
 
 

Postări recente

Afișează-le pe toate
#400 Îl oblig să facă teme suplimentare sau nu?

Din seria ÎNTREBĂRI DE LA PĂRINȚI Doamna Mariana are un băiat de 12 ani, Andi. Andi învață bine la școală. Totuși, mama lui m-a întrebat: „Cum fac să abordez discuția despre teme fără să pun presiune

 
 
 
#399 Dimineața examenului: ce simți tu, ce simte el

Am observat ceva de-a lungul anilor în care am lucrat cu copii. În dimineața examenului, ei nu pleacă de acasă doar cu ghiozdanul și cu tot ce au învățat. Ei pleacă și cu starea părintelui. Dacă acasă

 
 
 

Comentarii


A1. Principal Logo (Colored).png
bottom of page