!-- Google tag (gtag.js) -->
top of page

#333 Oare tu, ca părinte, ai simțit asta vreodată? (te rog, răspunde-mi)

  • Poza scriitorului: RăzvanC
    RăzvanC
  • 20 oct. 2025
  • 1 min de citit

La sfârșitul unui curs de comunicare pe care l-am finalizat, a trebuit să dăm un test pentru a primi diploma.

 

Eu eram cel mai tânăr de acolo, aveam cam 26 de ani. Majoritatea colegilor mei trecuseră de 40. Și am rămas uimit de comportamentul lor...

 

Eu sunt Răzvan Cojocaru și sprijin adolescenții să-și depășească insecuritățile.

 

Nu mi-a venit să cred că, atunci când au auzit cuvântul test, au înghețat.

 

Au început să se plângă, să se vaite, să întrebe cât de greu este, să se fofileze.

 

Stăteam și mă uitam ca la spectacol, cum niște adulți de 40 de ani s-au transformat în adolescenți doar pentru că au auzit cuvântul test.

 

Asta m-a făcut să înțeleg cât de mult ne-a afectat sistemul școlar ca generație.

 

Profesori care țipă, care jignesc, care vor să te facă să te simți cât mai prost atunci când nu știi ceva, în loc să te sprijine și să te ridice.

 

După 12 ani petrecuți într-un astfel de sistem, chiar dacă ești un copil bun, care învață, poți rămâne cu o impresie așa proastă despre tine însuți…

 

Oare tu, ca părinte, ai simțit asta vreodată?

 

Te rog, răspunde-mi la acest mesaj sau lasă-mi un comentariu.

 
 
 

Postări recente

Afișează-le pe toate
#400 Îl oblig să facă teme suplimentare sau nu?

Din seria ÎNTREBĂRI DE LA PĂRINȚI Doamna Mariana are un băiat de 12 ani, Andi. Andi învață bine la școală. Totuși, mama lui m-a întrebat: „Cum fac să abordez discuția despre teme fără să pun presiune

 
 
 
#399 Dimineața examenului: ce simți tu, ce simte el

Am observat ceva de-a lungul anilor în care am lucrat cu copii. În dimineața examenului, ei nu pleacă de acasă doar cu ghiozdanul și cu tot ce au învățat. Ei pleacă și cu starea părintelui. Dacă acasă

 
 
 

Comentarii


A1. Principal Logo (Colored).png
bottom of page